soccer ball on grass field during daytime

Nastavljaju se kiksevi na vrhu tablice, a najbolje su to iskoristili City i Liverpool

Za nama je i 15. kolo ovogodišnje sezone Premier lige, u kojem smo nastavili gledati uzbudljiv nogomet, a svjedočili smo i pomalo i neočekivanim rezultatima pojedinih ekipa. Međutim, kada se bolje sagleda kontekst, to je sasvim očekivano budući da se nalazimo u periodu vrlo visokog intenziteta u odigravanju utakmica, koji će kulminirati na dan nakon Božića kada Englezi slave tzv. boxing day. Ovaj period poznat je i po tome da uglavnom rješava pitanje osvajača naslova, pa je za očekivati da se neke ekipe izdvoje od ostalih u kontekstu bodovnog zaostatka.

Chelsea je upisao svoj drugi poraz u sezoni na gostovanju kod West Hama. Iako je momčad Thomasa Tuchela u potpunosti statistički dominirala utakmicom i dvaput vodila golovima Silve i Mounta, Čekićari su se uspijevali vraćati preko Lanzinija, Bowena i na koncu Masuakua, koji je donio sva tri boda domaćinima. Bluesi su ovim porazom pali na treće mjesto prvenstvene ljestvice, s bodom iza Liverpoola i dva boda iza Manchester Citya, dok je momčad Davida Moyesa ponovno izborila posljednje mjesto koje vodi u Ligu prvaka.

Odličnu utakmicu gledali smo i u subotu na Vicarage Roadu, gdje je Guardiolin City doslovce rasturio Claudia Ranieria i njegov Watford. Završilo je 1:3, a Građani su imali riješenu utakmicu već u 60. minuti golovima Raheema Sterlinga i fantastičnog Bernarda Silve, koji se s dva postignuta pogotka prometnuo u najbolje ime utakmice, ali i potvrdio svoj uzlet u formi. Portugalac je između ostalog na ovoj utakmici imao i 94% točnih dodavanja, te izborio 5 od 7 duela, što mu inače i nije jača strana kada se u obzir uzme fizička građa. Bilo kako bilo, domaćinima je poraz tek ublažio Cucho Hernandez na kraju susreta.

Tottenham nastavlja svoj dobar niz rezultata u Premier ligi otkako je momčad preuzeo Antonio Conte. Talijan je u tri prethodne utakmice ostvario dvije pobjede i remi, dok je ovotjedna rutinska pobjeda nad Norwich Cityjem samo poboljšala taj niz. Spursi su Kanarince načeli već u 10. minuti golom Lucasa Moure, da bi ih sredinom drugog poluvremena ‘dovršili’ Davinson Sanchez i Heung-Min Son. Ono što je u svemu tome loša stvar su špekulacije nakon utakmice koje govore da se koronavirus proširio svlačionicom Tottenhama, što bi moglo uzrokovati odgođene utakmice u narednim kolima. Ostaje za vidjeti kako će se stvari rasplesti po tom pitanju.

Momčad Jurgena Kloppa u posljednjim je minutama iskoristila Chelseajev kiks minimalno pobijedivši Wolverhampton. Strijelac je bio joker s klupe, Divock Origi, koji je zabio na asistenciju Mohameda Salaha (a koga drugoga?). Ne može se poreći da je Liverpool ovdje i zaslužio pobjedu, budući da je u čitavoj utakmici imao skoro 70% posjeda lopte i 17 upućenih udaraca na gol Wolvesa. Na koncu im se sreća osmjehnula i još jednom potvrdila da je Origi čovjek za zadnje minute.

Debi na klupi Uniteda dočekao je i Ralf Rangnick, a isti i pozitivno priveo kraju protiv Crystal Palacea. Unatoč tek minimalnoj pobjedi eurogolom Freda u 77. minuti, Rangnickova momčad bila je ona koja je u potpunosti dominirala susretom. Ono što je posebno moglo veseliti navijače Crvenih vragova je prvo poluvrijeme, koje je, unatoč tome što nije iznjedrilo pogodak, bilo nešto najbolje što su njihovi ljubimci odigrali ove sezone. Visok posjed lopte, brzi izlazak u presing i tranzicija krasili su Rangnickov United, čime je Nijemac odmah na startu pokazao da misli ozbiljno. Ostaje za vidjeti kako će se snaći u daljnjim utakmicama.

Posljednja utakmica kola između Evertona i Arsenala donijela je i posljednje iznenađenje kola. Toffiesi su slavili preokretom od 2:1 nakon što je Arsenal u vodstvo doveo Martin Ødegaard. Kompletan preokret u 10 minuta započeo je Richarlison, da bi u posljednjoj minuti precizan bio Demarai Gray, tako donijevši prvu pobjedu svojoj momčadi još od 25. rujna. Bio je to zaista nevjerojatan negativan niz Benitezove momčadi, koji je srećom po njih sinoć prekinut.