Boxing day u Engleskoj: kako je COVID ukrao nogomet

Ovogodišnji boxing day Premier lige proveo se u sklopu 19. prvenstvenog kola, no u konačnici nije ispunio svoju primarnu funkciju. Još jednom nismo mogli uživati u svim utakmicama zbog velikog broja zaraženih igrača, pa su tako prethodno svoje susrete odgodili Leeds i Liverpool, Wolverhampton i Watford te Burnley i Everton.

Ono po čemu je boxing day poznat jest njegovo shvaćanje da je taj dan zapravo svojevrsni praznik nogometa. Korijene tog termina pronalazimo još u 17. stoljeću, kao dio dnevničkih zapisa britanskog političara Samuela Pepysa, gdje on opisuje ovaj dan kao dan kada bogati gospodari svojim vjernim slugama poklanjaju božićne kutije pune darova, kolača i ostataka hrane. Kako su obično služili svoje gospodare na sam Božić, idući dan bi im bio jedan od rijetkih slobodnih dana u godini. Pošto je engleska riječ za kutiju box, taj dan je popularno nazvan boxing day.

Osim što se sve utakmice određenog kola igraju na isti dan, boxing day poznat je i po podatku da upravo taj dan predstavlja pravu nogometnu feštu. Kroz godine smo imali priliku svjedočiti brojnim ludim rezultatima, a apsolutni rekord postavljen je 1963. godine, kada je u istom danu postignuto ukupno 66 golova. Sličnoj smo priči, srećom, svjedočili i ove godine, gdje smo u samo sedam odigranih utakmica vidjeli ukupno 31 gol, što je prosjek od 4,43 gola po utakmici.

West Ham – Southampton 2:3

Sveci su priredili pravo iznenađenje na London Stadiumu pobijedivši jako dobru momčad Davida Moyesa i ostvarivši svoju prvu pobjedu u gotovo dva mjeseca. Vrlo rano su došli u vodstvo, budući da je Mohamed Elyounoussi prvi zatresao mrežu Čekićara u 8. minuti susreta. U prvim trenucima drugog poluvremena poravnao je tek Michail Antonio, da bi James Ward-Prowse nekoliko minuta poslije vratio prednost gostima iz kaznenog udarca. Međutim, drugo vodstvo bilo je dosta kraćeg roka nego prvo, pa je Said Benhrama vrlo brzo vratio stvari na početak u 64. minuti. Pobjedu gostima u vrlo uzbudljivoj utakmici donio je Jan Bednarek zabivši za 2-3.

Tottenham – Crystal Palace 3:0

Momčad iz sjevernog Londona vrlo je efikasno ‘riješila’ svoje gradske susjede, koji su u ovom susretu bili lišeni svog stratega, Patricka Vieire, kojemu je netom prije same utakmice dijagnosticirana zaraza koronavirusom. Dominaciju Spursa u ovom susretu potpomogao je i Wilfried Zaha, nepromišljeno zaradivši svoj drugi žuti karton u 37. minuti, kada je njegova momčad već bila u rezultatskom zaostatku kojeg su priredili Harry Kane i Lucas Moura. Rutinsku je pobjedu na samom kraju potvrdio i Heung-Min Son u 74. minuti.

Manchester City – Leicester City 6:3

Svojevrsni derbi Boxing daya itekako je opravdao svoje epitete i donio nam najefikasniju utakmicu ovotjednog kola. Iako se na početku činilo kako je momčad Pepa Guardiole još jednom impresivno riješila pitanje pobjednika prije kraja prvog poluvremena, kada je vodila s čak četiri gola razlike, vrlo se brzo ispostavilo da će nas do kraja susreta čekati prava drama. Nakon uvodnog blitzkriega Građana, gdje su svoje rafale ispucali Kevin De Bruyne, Riyad Mahrez, Ilkay Gundogan i Raheem Sterling, Lisice su se potom skoro vratile u 10 minuta drugog poluvremena, gdje su precizni bili James Maddison, Ademola Lookman i Kelechi Iheanacho, dovevši rezultat na semaforu na 4:3. Međutim, vrlo brzo je njihove nade ugasio Aymeric Laporte, da bi Sterling svojim drugim golom na utakmici u posljednjoj minuti postavio rezultat na 6:3.

Newcastle United – Manchester United 1:1

Iznenađenje kola priredio nam je Newcastle, koji je remizirao s Unitedom na domaćem terenu, a dojam je da je, pak, trebao uzeti sva tri boda. Svrake je već u 7. minuti u vodstvo doveo Allan Saint-Maximin, a nakon uvodnog gola momčad Eddieja Howea se ni pod razno nije povlačila. Osjetila je svu slabost Untitedove obrane, koja je bila zrela za još koji gol u mreži. Činjenica je da je ova utakmica još jednom demonstrirala Unitedovu bezidejnost i nemoć u napadanju postavljene obrane, što su, pokazuje se, neslavni epiteti koji prate Crvene vragove bez obzira na izbor trenera. Bod je gostima pri kraju same utakmice spasio Edinson Cavani.