photo of person wearing neon green socks

City vjerojatno riješio pitanje prvaka, Kovačić postigao fenomenalan pogodak

Prvo ovogodišnje izdanje engleske Premier lige pružilo nam je pregršt uzbudljivih utakmica, iako smo i ovog puta bili zakinuti za dvije zbog koronavirusa. Osim toga, polako ulazimo u razdoblje kada se počinju odigravati i završnice FA kupa i Liga kupa, a mimo toga i zaostale utakmice iz prethodnih kola koje su bile odgođene zbog posljedica buktanja pandemije u Engleskoj.

Arsenal – Manchester City 1:2

Sam novogodišnji dan i prvi ogled 2022. godine obilježio je susret Arsenala i Cityja, koji je za Topnike započeo poprilično dobro. Momčad Mikela Artete odlično je stajala na terenu protiv branitelja naslova i najbolje momčadi lige, te je sredinom prvog poluvremena i povela golom Bukaya Sake. Valja napomenuti da se takav rasplet mogao dogoditi i ranije, budući da je odluka Stuarta Attwella da ne dosudi kazneni udarac nakon Edersonovog starta nad Martinom Ødegaardom bila poprilično dvojbena. Malo je i reći da je Arsenal bio bolja momčad u prvom poluvremenu, no Guardiolina ekipa je vrlo brzo nakon odmora uspjela preuzeti konce igre u svoje ruke i izjednačiti preko Riyada Mahreza iz kaznenog udarca. Vrlo brzo nakon toga Topnici ostaju s igračem manje, budući da je Gabriel nakon sporne, ali ispravne odluke, zaradio drugi isključujući žuti karton. Građanima je to uvelike olakšalo posao do kraja, te je Rodri u posljednjim minutama odnio sva tri boda u Manchester.

Crystal Palace – West Ham United 2:3

Vrlo uzbudljivu utakmicu su na Selhurst Parku odigrale momčadi Crystal Palacea i West Hama. Iako je Palace gotovo po svim statističkim parametrima u cijelom susretu bio bolja momčad, činilo se da je ekipa Davida Moyesa već u prvom poluvremenu riješila pitanje pobjednika. ‘Blitzkrieg’ Čekićara u prvih 45 minuta odradili su Michail Antonio, te dvaput Manuel Lanzini, nakon čega se činilo da je utakmica riješena. Međutim, utakmicu je u pravu dramu prvo odveo Odsonne Edouard u 83. minuti, da bi Michael Olise tek u posljednjoj minuti uspio smanjiti rezultat na 2:3, što nije bilo dovoljno ni za bod na domaćem terenu. Valja napomenuti da je naš Nikola Vlašić ušao u igru u 71. minuti, a veseli da naš Vatreni polako dobiva sve veće povjerenje kod Davida Moyesa.

Chelsea – Liverpool 2:2

Dvoboj za drugo mjesto prvenstvene ljestvice samo je pokazao da su ove dvije momčadi totalno izjednačene. Nakon uvodne rapsodije Redsa u kojoj su uspjeli postići dva pogotka preko Sadia Manea i Mohameda Salaha, Chelsea se uspio vratiti fenomenalnim zgoditkom našeg Matea Kovačića, koji je iz voleja sa 16 metara uspio rasparati gornji dio mreže Caoimhina Kellehera. Na krilima Kovačićevog pogotka, Bluesi su uspjeli izjednačiti samo dvije minute nakon preko Christiana Pulišića, koji je time postigao i zadnji pogodak na utakmici. Podjela bodova na Stamford Bridgeu zasigurno je najviše pogodovala Cityju, koji je ovim rezultatom sve bliži naslovu prvaka, što će moći potvrditi i u sljedećem kolu protiv Chelseaja.

Manchester United – Wolverhampton 0:1

‘Što reći, a ne zaplakati’ je vjerojatno rečenica koja najbolje opisuje sinoćnje izdanje Crvenih vragova kod kuće protiv Wolvesa. Malo je i reći da je momčad Bruna Lagea u potpunosti nadigrala onu Rangnickovu, čiji hvaljeni presing engleski mediji odnedavno zovu i ‘depressing’. Iako se u početku činilo da će ova momčad Uniteda dobro reagirati na Nijemčeve zahtjeve, za sad se to ni približno ne čini kao moguć slučaj. Takvo što je potvrdio i pogodak Jaoa Moutinha u 82. minuti utakmice, ostavivši United bez bodova na svom terenu i osiguravši Wolvesima prvu pobjedu na Old Traffordu još od 1980. godine.