Treća Jug – 9. kolo

Derbi 9. kola na žalost nije održan u Opuzenu zbog nemogućih vremenskih uvjeta. Utakmica Neretvanac – Hrvatski vitez je odgođena za 20. listopada, pa je Jadran iz Ploča nakon pobjede nad Primorcem zasjeo na prvo mjesto s utakmicom više. Domaći su i u ovom kolu bili uspješniji, gosti su odnijeli dvije pobjede, a jedan susret je završio remijem.

Zadar je u srazu sa Zagorom, koji se odigrao u srijedu, izašao kao pobjednik, ali tek u završnici susreta. Igrači trenera Terkeša su u prvom poluvremenu mogli napuniti mrežu Unešićana, ali se opsada gola nije isplatila. Sve je na naplatu došlo u nastavku, kada je na asistenciju Begonje zabio Blažević (70′). Samo sedam minuta kasnije gol je zabio i Bačkov, ovaj put je Blažević bio asistent. Neretva je protutnjala kroz Otok, i upisala pobjedu koja je već bila zapečaćena u prvom poluvremenu – Buhač (16′), Anković (24′) i Zovko (26′). Do kraja nije bilo iznenađenja iako je Šipić smanjio na 1:3, još su se u sudačkoj nadoknadi s obje strane tresle mreže Anković za goste i Barać za domaće.

Igrači Jadrana su došli do nova tri boda i trenutno izgledaju najkvalitetnije i zasluženo na vrhu, što je nastavak dobrih rezultata iz protekle sezone. U prilog im je išla činjenica što su zadržali glavne igrače i doveli pojačanja. Protiv Primorca su pogotkom Raguža u ranoj fazi utakmice stvorili prednost koja im je osigurala kontrolu. Martin Musulin (53′) je podebljao vodstvo, ali su se gosti vratili na pogodak zaostatka golom Lazarevskog iz kaznenog udarca. Ipak, nije bilo dovoljno za preokret i bodovi su ostali u Pločama. Kamen je na domaćem terenu napunio mrežu Hrvaca, koje na gostovanjima pokazuje potpuno drugačije lice u odnosu na agresivne nastupe na domaćem terenu. Jonjić (11′) i Bilić (42′) su stvorili prednost koja je sačuvana do samog kraja kada je igrač s klupe Kljenak u sudačkoj nadoknadi zabio za konačnih 3:0. U Sinju se Junak vratio pobjedama nakon niza lošijih rezultata. Pale su Vodice, iako je nakon prvih 45. minuta sve izgledalo teško (0:0). Krilni napadač domaćih Robert Jandrek pogađa mrežu u 47. i 60. minuti, gosti su se preko veterana Alispahića vratili na 2:1. U samoj završnici Mastelić potvrđuje pobjedu za stabilizaciju poljuljanog sinjskog broda. Jako zanimljiva utakmica je odigrana u Makarskoj – „radnički derbi“, gdje su „domaći crveni“ došli u vodstvo preko Brnića (1:0) i s tim se rezultatom otišlo na odmor. Na samom početku nastavka su domaći skrivili kazneni udarac kojega je uspješno realizirao Luetić. Kada se očekivao zadnji zvižduk i remi, Josip Gojak je zabio za 2:1 i zasluženu pobjedu Zmaja, koja je označila prekid uspješne serije igrača Ivana Radeljića.

U nedjelju su odigrana dva susreta, u Baškoj Vodi se nastavila agonija Uranije, a Uskok na Klisu nije uspio do pobjede protiv Dubrovčana. Uranija je dobro stajala na poluvremenu (0:0), ali je nastavak donio goropadnu Slogu i hat-trick Marovića (64′, 76′ i 92′). Sad se već može govoriti o velikoj krizi Uranije koja se nakon devet kola nalazi na dnu bez pobjede i bez perspektive. Na igralištu „Iza Grada“ je odigrana utakmica puna preokreta. Poveli su domaći golom Maretića, da bi u nastavku Cicijelj i Topuzović okrenuli susret iako su domaći imali nekoliko prigoda za povećanje vodstva. Na kraju je Krešimir Božinović sve vratio na početak – svakome po bod.

Krnja tablica je na prvo mjesto izbacila Jadran LP (22), a Hrvatski vitez s utakmicom manje ima 21 bod. Sloga se učvrstila na 3. mjestu (19). Zatim slijedi niz klubova koji imaju 14 bodova – Neretvanac (utakmica manje), Neretva i Split. Uraniji koja ima samo 1 bod bježi OSK koji ima 7 bodova, te Vodice (8) i Kamen (9). Za vikend koji je pred nama se igra derbi Cetinskog kraja: Hrvace – Junak, Neretva „Iza Vage“ dočekuje RNK Split, jako zanimljivo će biti u Dubrovniku gdje igraju GOŠK i Zadar, te u Mravincima gdje dolazi Neretvanac. U ostalim susretima igraju: Hrvatski vitez – Zmaj, Vodice – Urania, Zagora – Kamen, Primorac – Uskok i OSK – Jadran.