Split predvođen nevjerojatnim Ukićem produžio agoniju Zadra

Agonija Zadra se nastavlja, a Split ima puno razloga za zadovoljstvo. Sukus je to sinoćnjeg dalmatinskog derbija odigranog u Višnjiku u kojem je gostujuća momčad, predvođena nevjerojatnim Rokom Ukićem, slavila 71:62.
Utakmica je bila slična onima Splita i Cibone te Zadra i Cibone, i pokazala nam je da Zadar, u ovakvom sastavu i stanju u momčadi ne može parirati ostatku ‘velike trojke’ hrvatske košarke. U egal utakmicama, kakve su bile sve tri, a kada se rezultat lomio u posljednjoj četvrtini, najčvršćim se pokazao Split upisavši dvije pobjede, Cibona je pala u Splitu, slavila u Zadru, a Zadrani su izgubili obje utakmice i to na domaćem terenu.
Sinoćnja utakmica, budimo realni, zaista nije od pretjerane važnosti za konačni poredak u prvenstvu Hrvatske. Tek je peto kolo, sve tri momčadi zasigurno će gubiti i neke utakmice koje ćemo im unaprijed upisati kao pobjedu, ali znakovit je odnos snaga na terenu i rezultati dosad odigranih utakmica.
Žuti su u Zadar stigli bez Tonija Perkovića i Shawna Jamesa, nakon teške i iscrpljujuće utakmice u Podgorici, dok su domaćini imali dan odmora više i relativno laganu utakmicu protiv Furnira prije dvoboja sa Splitom. No, da im Split neće biti nimalo lak zalogaj vidjelo se od prve minute jer su Splićani odmah pokazali da ovu utakmicu nisu došli odraditi već pobijediti.
Luković je bio raspoložen u redovima domaćina, dok je u žutom dresu briljirao Roko Leni Ukić. U prve smo dvije dionice susreta gledali izjednačenu bitku, uz konstantno vodstvo Splita, a gotovo potpuni egal imali smo na kraju treće četvrtine jer je nakon 30 odigranih minuta Split imao samo pola koša prednosti.
I onda je Zadar ponovno pokazao totalnu bezidejnost, ubaciti nisu mogli ni s linije slobodnog bacanja, a Ukić im je nemilo zatrpavao koš dalekometnom paljbom. Masa nerezonskih odluka na parketu od strane Junakovića i Mavre, dobra obrana Splita i opća bezidejnost u igri Zadra, s izuzetkom Lukovića, bile su Splitu dovoljne da u jednom trenutku ode i na +12, a kada znamo da su domaćini u prvih sedam minuta posljednje četvrtine imali samo dva poena, konačnih 71:62 za goste uopće ne zvuči toliko loše Zadrane.
Kod Splita je najučinkovitiji, kao što smo rekli, bio Ukić s 26 poena, a dobar je bio i McLean s 10 poena i 11 skokova, a u domaćoj su se momčadi istaknuli spomenuti Luković s 13 poena i osam skokova, dok je Mavra dodao 13 poena i tri asistencije.
Na kraju svega možemo zaključiti da Split ima puno više razloga za zadovoljstvo, a Zadar i trener Perinčić mnogo razloga za zabrinutost. Zadranima sada slijedi jedan lakši ispit protiv Vrijednosnica Osijek, a nakon toga putuju u Novo Mesto gdje igraju protiv Krke. Eventualni poraz u Sloveniji već bi ih na početku sezone stavio u očajnu poziciju u ABA ligi, a ne trgnu li se u ovih par dana, stvarno ne vidimo načina da svladaju bilo Krku, bilo Borca kolo nakon.
Split, s druge strane, za dva dana ima ispit protiv drugog zadarskog prvoligaša, Sonika, a onda će imati sličan imperativ pobjede kao i Zadar. Na Gripe dolazi Studentski centar, momčad koja je baš protiv Zadra pokazala da nije uopće loša, i Splitu je baš tu bitna pobjeda da u sezonu ne bi ušli s katastrofalnih 0:4. Iako Žuti sada izgledaju sasvim dobro, ta bi utakmica mogla biti prekretnica. Pobijede li, odmah će se zaploviti mirnijim vodama, a izgube li, brzo će se zaboraviti sve prvenstvene pobjede, pa tako i ova jučerašnja protiv Zadra.