Loše kolo za hrvatske predstavnike u ABA ligi, Split bio najbliži pobjedi

14. kolo ABA lige bilo je nesretno za hrvatske klubove jer su sva tri upisala poraze, a suprotno očekivanjima, najbliži iznenađenju bio je Split koji je na Gripama izgubio samo četiri poena razlike od Crvene zvezde.

Upravo je Split prvi izišao na parket u ovome kolu, još u nedjelju i pružio sjajan otpor beogradskom euroligašu. Prva je četvrtina bila dosta loša, Žuti su puno griješili, ali griješila je i Zvezda pa se na prvu pauzu otišlo sa 16:9 za Beograđane. Druga i treća dionica nisu otišle ni na čiju stranu pa smo u posljednjih 10 minuta igre ušli s istom onom prednošću koju je momčad Dejana Radonjića imala nakon prve četvrtine. Trsio se Split, pokušavao stići do iznenađenja, novopridošli Shorter je na trenutke briljirao, ali više od časnog poraza 62:66 ipak se nije moglo.

U domaćoj je momčadi najbolji bio upravo Shorter s 24 poena, dok je Runjić ubacio 13, a kod gostiju se najviše istaknuo Ivanović s 11 poena. Treba napomenuti da u pobjedničkoj momčadi nije bilo najboljeg igrača Nikole Kalinića koji je dvoboj propustio zbog zaraze koronavirusom.

U jučerašnjem rasporedu bila su dva susreta hrvatskih predstavnika, a prvi su na parket izišli Cibona i Mornar u Zagrebu. Nakon sporog ulaska u sezonu, Mornar se naočigled diže i jučer zapravo njihova pobjeda protiv Vukova ni u jednom trenutku nije došla u pitanje. Cibona s druge strane je u padu forme, ali ih odličan ulazak u sezonu i dalje drži u sigurnoj zoni. Konačnih 82:65 za Barane realan je odnos snaga ovih dvaju momčadi.

Zadar je, baš kao i Split, igrao protiv beogradske momčadi koja je kandidat za osvajanje lige, a Partizan se pokazao kao puno bolja momčad, što je bilo i očekivano. 103:72 za prvu ‘stotku’ Partizana u sezoni dovoljno govori o razlici u kvaliteti između protivnika. Baš kao i u Zagrebu, pitanje pobjednika ni ovdje nije došlo u pitanje niti jedne sekunde, a kao pozitivnu stvar iz utakmice možemo izvući nastup Tomislava Mihaela Buljana, 19-godišnjaka u redovima Zadra koji je upisao 16 poena protiv zaista sjajnog Partizana.

Ovakvim raspletom kola Split je, naravno, ostao posljednji na ljestvici, ali malo ih je obradovao preokret Cedevite Olimpije protiv Krke koja tako nije upisala četvrtu pobjedu i dodatno odmaknula Žutima na ljestvici. Zadar s četiri i Cibona s pet pobjeda ipak malo mirnije dočekuju nastavak natjecanja, a ono našim klubovima donosi nove velike izazove.

Split već sutra gostuje kod Partizana, Cibona u nedjelju kod Mege, dok će Zadar svoj dvoboj protiv Studentskog centra igrati tek 12. siječnja.